Az iskola
A közösség
A waldorf pedagógia
Az alapítvány
Eseménynaptár
Titkársági Hírek
Álláshirdetések
Nyílt napok 2018
Cím és térkép
Az iskola képviselői
Csillagkürt
Fotógaléria


 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
 • Életképek
A waldorf pedagógia Nyomtatás
"Minél tovább őrizhetünk meg egy gyereket a testéhez, lelkéhez és szellemi fejlődéséhez szabott, azt tekintetbe vevő körülmények között, annál többet tettünk azért, hogy kibírja mindazt, ami a mai felnőtt világban rátámad személyiségére…" Vekerdy Tamás  

"A szív, a kéz, a fej iskolája"- ez a waldorf iskola. Azért nevezik így, mert a gyermekek testi-lelki, szellemi lényét harmonikus egységben fejleszti.

A szív iskolája, mert a waldorf-pedagógia szerint a művészet az érzelmek megformált kifejeződése. Iskolánkban első osztálytól kezdve mindennapos az éneklés, a zenélés. Hangszeres zeneoktatás (furulya) is első osztálytól van. Harmadiktól szakkörök keretében plusz hangszerek (pl. citera, gitár, ritmushengszerek) felvételére is lehetőség van. Festés órákon a cél a színek természetének átélése- nagyon jó minőségű akvarellfestékkel és ecsettel kontúrok nélkül festenek. A mozgás művészetének megélése mellett az írás-olvasás elsajátítását is elősegíti az euritma. Élő zenei kísérettel zajlanak ezek az órák, melyeken a gyerekek lehetőséget kapnak testük fokozott érzékelésére is.

 

A kézimunka is nagy jelentőséggel bír iskolánkban, innen a kéz iskolája elnevezés. Első osztályban fiúk-lányok egyaránt megtanulnak kötni. Ez a tevékenység az alkotás öröme mellett kitartásra nevel, fejleszti a kezek ügyességét, tudatos koordinációját, jó hatással van a központi idegrendszer fejlődésére. Évről-évre keményebb anyagokkal ismerkednek, küzdenek meg a gyerekek: gyapjú-, majd vesszőszövés-fonás, méhviasz-formázás, agyagozás, bőrözés. Ötödiktől külön tantárgyként jelenik meg a fafaragás, hatodiktól pedig a kertművelés is belép a tantárgyak sorába.

Iskolánkban a tanulásnak különleges módszertana van ugyan, de az ismeretek megszerzése éppúgy az oktatási folyamat egyik legfőbb célja, mint a hagyományos iskolákban. A waldorf iskola a fej iskolája is. A tanulási folyamat azonban nem a didaktikus tananyag-elsajátításra épül, hanem a tapasztalatszerzésen, a körülöttünk lévő világ megismerésén, a megismerési folyamat megélésén alapul. A pontos megfigyelésekből levont önálló következtetés képességének fejlesztése az egyik legfontosabb pedagógiai célunk. Az alsóbb évfolyamokban különösen sok mozgás jellemzi a tanítási órákat. A ritmikusság, úgyis, mint a stabil személyiség egyik alapja, más területeken (ünnepek, évszakok) is áthatja iskolánk életét. Iskolánkban már első osztálytól két idegen nyelvet tanulnak a gyerekek, úgy, ahogyan az anyanyelvüket is elsajátították: utánzással, mondókákkal, dalokkal.

Tantermeink belső tere, kialakítása, színvilága, tárgykultúrája tervezett módon, a gyermekek életkora szerint más és más. A waldorf iskolák berendezésének igényes egyedisége a kreativitás ápolását is szolgálja. A kosarak, kéziszövésű terítők, kézzel festett selymek, cserépedények az alkotó emberről szólnak és arról, hogy bárki azzá lehet. Személyes fáradozás gyümölcse és személyre szóló ajándék is egy-egy ilyen tárgy. Hétről-hétre a tanulók szakóráin készült alkotások díszítik a falakat, és minden osztályban áll egy "évszakasztal", az aktuális időszak, vagy ünnep jellemző díszeivel, az évjárás ritmusát idézve. Az állandóság és változás, egység és egyediség így alkot rendet.

 

 
szeptember 2017
V H K SZ CS P SZ
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Testvérintézményeink:

 

alt

 

Jó szívvel ajánljuk:

alt

 

Ligetszépe Meseterápia

Ligetszépe

Meseterápia

 

 

 
Csillagösvény Waldorf Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, OM 037743
1112 Budapest, Repülőtéri út 6.    Tel: (1) 785 7729   info@waldorf-csillagosveny.hu